ТИПИ
І СТРУКТУРА УРОКІВ
ТИПИ УРОКІВ
Кожен проведений
учителем урок відрізняється
від інших метою,
змістом, методами, структурою
тощо. Необхідність об’єднати
уроки в певні
групи виникла у
педагогіці досить давно.
На сьогодні проблема типології
років ні у
світовій, ні у
вітчизняній науці не
розв’язана. Існує більше
десяти типологій, що
пояснюється різноманітністю ознак,
за якими дослідники
класифікують уроки. Тому
єдиної загальноприйнятої класифікації
не існує.
Наприклад, С.В.Іванов,
взявши за основу
головні етапи навчального
процесу і характер
діяльності, виявляє уроки:
·
Вступні (увідні);
·
Первинного
ознайомлення з матеріалом;
·
Формування
понять, встановлення закономірностей і
правил;
·
Повторення та узагальнення;
·
Застосування
здобутих знань на
практиці;
·
Формування
навичок (тренувальні);
·
Контрольні;
·
Комбіновані;
І.Н.Казанцев класифікує
уроки за сновним
способом їх проведення
і виділяє такі
типи:
·
Урок – лекція;
·
Урок – бесіда;
·
Урок – екскурсія;
·
Кіно урок;
·
Урок з різними
видами занять;
·
Урок самостійної роботи
учнів;
·
Лабораторні
та практичні.
Найважливішою складовою
навчально – виховного
процесу, його відправною
точкою є дидактична
мета. Тому, на
нашу думку, найбільш
реальними й наближеними
до практики є
типології, в основу
яких покладено саме
цей критерій, що
розроблявся Б.А.Онищуком, Г.І.Щукіною,
Н.А.Сорокіним,
М.І.Махмутовим, І.Ф.Харламовим та
інші. Узагальнення та
класифікація має такий
вигляд.
·
Урок
формування (засвоєння) знань;
·
Урок
формування (засвоєння і
вдосконалення) навичок та
вмінь;
·
Урок застосування
(закріплення) знань, умінь
та навичок;
·
Урок
узагальнення та систематизація знань;
·
Урок контролю та
коригування знань, умінь
і навичок;
·
Комбінований урок.
Кожен із
цих уроків може
бути ведений у
різних формах (лекції,
уявної подорожі тощо)
УРОК ЗАСВОЄННЯ
НОВИХ ЗНАНЬ
СТРУКТУРА
1.Організаційний момент;
2.Підготовка до
сприйняття матеріалу або
актуалізація опорних знань,
умінь, уявлень та
чуттєвого досвіду.
3.Мотивація навчальної
діяльності;
4.Оголошення теми, мети,
завдань уроку;
5.Вивчення нового
матеріалу (первинне засвоєння);
6.Осмислення нових
знань, умінь;
7.Закріплення, систематизація та
узагальнення;
8.Контрольно – корегувальний етап;
9.Підбиття підсумків
ужаку.
Найчастіше таким
уроком є вступний
урок курсу (теми
розділу), коли він
неозначеною структурою пов’язаний
з темою попереднього
уроку. Також доречно
обрати цей тип
у випадку, коли
зміст матеріалу складний, об’ємний,
містить значну кількість
нових понять і
положень.
Може використовуватися пояснювально – ілюстративний, проблемний
виклад. Заняття можна
провести у формі
бесіди, лекції, уявної
подорожі чи екскурсії,
відео уроку, навчальної конференції
з підготовленими доповідями.
Під час проведення
уроку доречні конспектування, складання
тез, опорних схем,
робота з підручником,
картою, довідниками тощо.
УРОК ПЕРЕВІРКИ
ТА КОРИГУВАННЯ ЗНАНЬ,
УМІНЬ І НАВИЧОК.
СТРУКТУРА
1.Повідомлення теми
та мети уроку;
2.Мотивація навчальної
діяльності;
3.Перевірка знань
фактичного матеріалу основних
понять;
4.Перевірка глибини
усвідомлення знань;
5.Використання знань
у стандартних умовах;
6.Використання знань
у зміцнених умовах;
7.Збір виконаних
завдань (їх перевірка,
оцінювання, аналіз, як
правило, виконуються до
наступного уроку);
8.Підсумки уроку;
9.Домашнє завдання.
Якщо робота
проводиться письмово, то
пункти 3 -6 відображають логіку
побудови завдання контрольної
роботи.
Такі уроки
проводяться наприкінці вивчення
теми, розділу й
виконують цілу низку
функцій, контролюючу, навчальну,
виховну, діагностуючу.
Уроки перевірки
можуть бути організовані
досить різноманітно, мають
широкі можливості для
поєднання індивідуальної і
групової роботи.
УРОКИ СИСТИАТИЗАЦІЇ
Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ.
СТРУКТУРА
1.Повідомлення теми
й мети уроку;
2.Мотивація навчальної
діяльності;
3.Відтворення та
коригування опорних знань;
4.Узагальнення та
систематизація понять;
5.Засвоєння провідних
ідей і теорій
на основі широкої
систематизації;
67.Домашнє завдання.
Для систематизації та
узагальнення виділяються ключові
питання відповідного курсу
географії. Увага звертається
на знаходження та
розкриття в уже
вивченому матеріалі закономірностей, логічно – наслідкових зв’язків.
Слід звернути увагу
на те, що
систематизація передбачає певну
форму відображення окремих
фактів у певній
системі взаємозв’язків.
Урок такого
типу може проходити
у формі оглядової
лекції, бесіди, опитування
і вивчення системи
завдань та інше.
УРОК ФОРМУВАННЯ
ТА ВДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ
І НАВИЧОК
Основою такого
уроку можна назвати тренування
в різних варіантах,
яке вимагає від
учня перенесення знань
і вмінь у
нові, нестандартні ситуації.
Для проведення таких
уроків використовується практична
робота. У педагогічній
літературі саме цей
тип уроку рекомендується як
найбільш доречний для
таких предметів, як
фізика, хімія, біологія,
і звичайно географія.
Практичні роботи у
значній кількості представлені
у навчальних програмах,
і практичні завдання
(особливо з картою)
є невід’ємною складовою
фактично кожного уроку
географії.
СТРУКТУРА
1.Організаційний момент;
2.Актуалізація опорних
знань та їх
коригування. Повідомлення теми
й мети;
3.Мотивація навчальної
діяльності;
4.Вступні вправи
(можуть поєднуватися із поглибленням або
вивченням невеликих порцій
нового матеріалу та
ознайомленням з правилами,
алгоритмами виконання певних
дій);
5.Пробні та
тренувальні вправи (використання
вивченого в стандартних
умовах);
6.Творчі вправи;
7.Підсумок уроку;
8.Домашнє завдання.
Зміст уроку
цього типу має
значні можливості для
великої варіативності завдань
і тому сприяє
диференціації та індивідуалізації навчання.
Уроки формування та
вдосконалення вмінь і
навичок можуть проводитися
у вигляді ігор,
змагань, уявних експедиції
з поєднанням індивідуальних, фронтальних,
групових форм роботи.
Коли на
практичну роботу відводиться
ціле заняття, то
може бути використаний
такий тип уроку, як
урок використання знань,
умінь і навичок. Структура таких
уроків складається з
етапів:
1.Превірка домашнього
завдання; коригування опорних знань, умінь,
навичок;
2.Повідомлення теми
і мети уроку;
3.Мотивація навчальної
діяльності;
5.Загальний інструктаж,
усвідомлення учнями
алгоритму дій;
6.Звіт про
виконання роботи. Узагальнення
й систематизація результатів
роботи.
7.Підсумок уроку;
8.Домашнє завдання.
УРОКИ ЗАКРІПЛЕННЯ
ЗНАНЬ, УМІНЬ І
НАВИЧОК
( УРОКИ ПОВТОРЕННЯ )
На жаль,
чинними програмами не
виділено часу на
спеціальні уроки повторення
закріплення. Як правило,
вчителі проводять такі
уроки наприкінці вивчення
великих розділів, на
початку навчального року
або перед підготовкою
до іспитів. Звичайний
обсяг матеріалу. Що
вноситься на повторення,
дає змогу урізноманітнити форми
роботи та сприяти
підвищенню зацікавленості учнів
до того чи
іншого предмету.
СТРУКТУРА
1.Повідомлення теми,
мети уроку;
2.Мотивація навчальної
діяльності;
3.Повторення основних
понять теми;
4.Повторення основних
закономірностей, правил теми;
5.Виконання практичних
завдань на повторення
і закріплення основних умінь
та навичок;
6.Підсумок уроку;
7.Домашнє завдання.
Дякую Вам за дуже конкретні поняття. Мені було цікаво
ВідповістиВидалитиЗ повагою, Наталя
Дякую! Дуже допомогли) Творчої наснаги вам!
ВідповістиВидалити